dnes je poslední aktualizace 30.4.2008

pro vstup klikněte na volbu pod příslušnou fotografií

 

Nymphenburg

Nymphenburg je jeden z nejkrásnějších zámků v Evropě. Jeho výstavbu zahájil kurfiřt Ferdinand Maria jako letní zámek pro svoji choť Adélu Savojskou na počest narození syna v letech 1663-64. Od roku 1701 další majitelé původní zámek rozšiřovali o nová křídla a další přístavby. Dnes je v zámku několik sálů s památnou výzdobou a exponáty, v jednom křídle Marstallmuseum a Porzellanmuseum.
Zámecký park (o rozměrech 2 x 1,5 km), posetý mnoha pavilóny a altánky je přírodní rezervace kvůli ochraně 300 let starých stromů. V roce 1664 zde byla okrasná zahrada, do které byl v roce 1701 přivedena voda kanálem. V roce 1715 byla zahrada upravena v barokním stylu se sítí kanálů, kašen, zahradami se živými ploty a lesoparkem. V současné době přechází symetrická francouzská zahrada u zámku v anglický park. (Nejdříve s manželem, potom sama, jsem probíhala za deště památky v parku a v některých pavilonech jsem byla od rána 1. návštěvník.)
Jedním ze zajímavých zastavení v parku je Magdalenklause. Maxmilián II. Emanuel si nechal postavit v roce 1725 po celoživotních radovánkách pustevnu, kde se modlil a kál ze svých hříchů.
Dőrfchen v Nymphenburgu byla symbolem souznění člověka s přírodou. Již v roce 1701 byl k vesnici přiveden kanál a v roce 1754 zde byly založeny dva rybníky. Unikátem je barokní pumpa postavená v roce 1767 ještě ze dřeva, pomocí které byl zásobován vodou nejen Badenburg s kuchyní, ale i fontány kolem. Její výkon byl úctyhodný - 55 přečerpaných litrů za sekundu.
Letní zámeček Amalienburg vybudoval pro kurfiřtku Amálii Francois dr Cuvillies starší a je nádhernou ukázkou rokokového stylu.
V Badenburgu je taneční sál s čínskými tapetami a dvoupatrová lázeňská hala s vyhřívaným bazénem, jedním z prvních v Evropě.
Pagodenburg byl postaven v 18. století s osmibokým půdorysem. Prolíná se zde západní a orientální výzdoba. V přízemí jsou delftské dlaždice.
V bývalých stájích je shromážděna sbírka kočárů a saní tehdejších bavorských panovníků.
Jedna z nejstarších porcelánek v Evropě byla založena v roce 1747 a do Nymphenburgu přestěhována v roce 1761. Porcelánka nebyla pro návštěvníky přístupná, ale prohlédli jsme si výstavu zde vyrobeného porcelánu.